man drinking on yellow cup while reading book

Obsługa terminala płatniczego krok po kroku

Gdy pierwszy raz spotykamy się ze sprzedażą przy kasie fiskalnej, nie jest prosta jej obsługa, zwłaszcza gdy w grę wchodzi dodatkowo terminal płatniczy.

Rozpoczęcie pracy z terminalem od strony sprzedaży.

Gdy już zostajemy przeszkoleni z wszystkich nowych obowiązków, pozostaje nauka kasy fiskalnej. Tu możliwe są różnego rodzaju nadpłaty, niedopłaty, ale kasa musi nam wyjść na zero. Dlatego należy ostrożnie podchodzić do pracy przy środkach pieniężnych. I tak naszymi zyskami są również paragony, które potwierdzają należność za dany zakup. Jeśli stracimy taki paragon, to jesteśmy automatycznie z niedopłatą w kasie, a tak nie może się stać.

Terminal płatniczy to urządzenie przyjmujące i kontrolujące jedynie zapłatę kwoty. Otrzymuje ono polecenie, wysłane z kasy i od razu możemy przejść do zapłaty. Jednak czasem jest tak, że mogą być obciążenia na linii bank, market, transakcja trwa długo i należy uzbroić się w cierpliwość. Przy zapłacie, nie musi być wprowadzona kwota, one się pojawia wraz z poleceniem wysłanym z kasy.
Terminal nie jest urządzeniem bezprzewodowym, ale jest połączony z kasą przewodowo.

Wydruk paragonu, a oczko w głowie kasjera.

Praca z kasą fiskalną wymaga odpowiedzialności, chłodnej głowy i kontroli środków po skończeniu pracy przy kasie. Gdy paragony i kwoty są zgodne, a gotówka otrzymana, jako należność, wówczas kasa jest na zero. Gdy będzie brakować, kwota całego utargu się nie zgadza z raportem, może być tu mowa o stracie jednego z paragonów wydrukowanych z terminala.

Zdarzyć się tak może przez omyłkę, wyrzucenie paragonu do kosza przez kasjera lub zawieruszenie się w kasie.

Dlatego ważne, abyśmy zawsze mieli wszystko pod kontrolą. Dokładnie poukładane paragony, szczepione spinaczem są naszą gotówką, której nie musimy dopłacić z własnej kieszeni.

Reasumując, obsługa terminala płatniczego krok po kroku umożliwia zapoznanie się z tym urządzeniem od strony sprzedażowej. Nie jest ono trudne do obsługi, jednak warto dokładnie poznać instrukcje i zachować ostrożność podczas użytkowania.

Leave a Reply